niedziela, 29 marca 2009

Forgotten SMILE PINKI/Zapomniany oscarowy dokument

Pierwsze gorące dni zawsze witam gorączką. Nie inaczej jest i w tym roku. Przedzierając się więc przez piętrzące się wszędzie butelki z syropami, witaminy i akcesoria do inhalacji oraz mleko z czosnkem (fuj!) serwowane przez cudownie nadopiekuńczego chłopca, zapodam wam news nieco już przebrzmiały, zapomniany a nawet pomijany wręcz. Ale ważny i ciekawy. Chodzi o film o Indiach, który dostał Oscara. Ale nie, nie lękajcie się, nie będzie już o Slumdogu. Mowa o Smile Pinki, za który Oscara zdobyła amerykańska reżyserka Megan Mylan w kategorii najlepszy dokumentalny film krótkometrażowy. Jest to dokument o dziewczynce, która urodziła się ze szpecącą zajęczą wargą, która skazuje bohaterkę na izolację i wykluczenie z życia wioski. Każdego roku w Indiach rodzi się 35 tysięcy takich dzieci. A operacjami, które usuwają deformację górnej wargi i przywracają do życia wśród ludzi, zajmuje się - jak dowiedziałam się z filmu - jeden szpital (!).

Zajęcza warga naprawdę mało estetycznie wygląda. Górna warga dziecka jest na środku przecięta i tworzy szparę szeroką na 1 cm, sięgającą aż do nosa. Zajęcza warga uniemożliwia poprawne wysławianie się, bo powietrze źle przepła przez takie dziurawe usta. Rozwja się w życiu płodowym dzieci, których matki są m.in. niedożywione, piją alkohol i palą. Najwięcej dzieci z tą wadą rodzi się u Indian amerykańskch, najmniej w Afryce.

Zajęczą wargę usuwa prosta operacja, ale przecież nie stać na nią biednej rodziny 5-letniej Pinki z Uttar Pradesh, którą poznajemy w filmie. W wywiadzie dla Documentary.org Megan Mylan, reżyserka powiedziała: Wierzę, że im lepiej się znamy, tym lepszy jest świat. I mam nadzieję, że ludzie po obejrzeniu moich dokumentów poczują, zrozumieją życie ludzi mieszkających w innych częściach świata.

Rozumiemy coraz lepiej. Np. to, że warto być małą gwiazdą w Indiach. Podobnie, jak małym aktorom Slumdoga obiecano (na razie tylko) gładkie wejście do lepszego świata, mieszkania, opłacenie szkoły i studiów, oraz świetlaną przyszłość w ogóle, tak też Pinki skorzystała na byciu oscarową bohaterką. Otrzymała już od Sri Aurobindo Institute of Medical Sciences oraz The Aurobindo Institute of Management Science and Technology pełne stypendium do czasu ukończenia nauki. Mała będzie mogła wybrać jeden spośród wydziałów: medycznych, pielęgniarskich, dentystycznych, fizjoterapii, inżynierii, farmacji lub zarządzania.

Na razie 8-letnia Pinki wygląda nieźle, choć jest nieco nieśmiała i wstydzi się nawet powiedzieć namaste. Za to o kulisach operacji dużo opowiada w wywiadzie z reżyserką lekarz, który zoperował Pinki.


A tu jest do obejrzenia trailer nagrodzonego filmu.

9 komentarzy:

R. Ramesh pisze...

hey friend..so so happy 2 read yr comment..thanks a tonne..Oscar wilde quote is apt..and your blog is gr8...how do i get the eng. translation..!! do stay connected..and wish u all the best..

ulotny pisze...

Dear Ramesh, thanks and welcome:)
I tried to put google translator here but it does not work... Any advices?!

lavinka pisze...

Nie wiedziałam,że zajęcza warga to skutej palenia. Z tego co wiem jet to wada genetyczna, wrodzona.

ulotny pisze...

Lavinko, genetyka tez, ale ostatnio naukowcy coraz bardziej szukaja przyczyn srodowiskowych tej wady. zobacz sobie np. tu: www.mediweb.pl/abuse/wyswietl.php?id=0165
tak wiec zanim zalozysz rodzine, rzuc palenie:)

Anonimowy pisze...

sorry, pomylilam adres, oto poprawny:
http://mediweb.pl/children/wyswietl.php?id=165
pzdr, agness

e-micra pisze...

Najwięcej u palących, pijących i niedożywionych? Proponuję zadaj pytanie ile matek z forum rozszczepów:
http://forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=13419
pali papierosy, pije, jest niedożywiona.

Film powstał we współpracy z organizacją SmileTrain, jedną z dwóch zajmujących się rozszczepami, druga OperationSmile (dla tej drugiej reklamówkę nagrał m.in. Jackie Chan).

Dziewczynka z filmu ma chyba najłagodniejszą wersję wady, najczęściej takie wady są wybierane do filmów, bo efekty operacji są najlepsze i najszybciej je widać.

ulotny pisze...

@Micra,
genetyka i jednak srodowisko. oto cytat z polskiej Wikipedii:

Etiologia rozszczepu podniebienia nie jest do końca poznana. U zwierząt rozszczep można wywołać przez hyper- lub awitaminozę witaminy A. Przypuszcza się, że u człowieka przyczynami mogą być niedożywienie podczas ciąży lub alkoholizm matki. Nie bez znaczenia pozostają także predyspozycje genetyczne.

i link do tegoz: http://pl.wikipedia.org/wiki/Zaj%C4%99cza_warga

pozdrawiam,
agnes

e-micra pisze...

@Agnes

Odniosłem się głównie do wypowiedzi autora wątku, że generalnie to skutek niedożywienia i nie dbania matki o siebie i dziecko w trakcie ciąży.

Ja jestem ojcem dziecka z rozszczepem i uwierz mi, niewielki odsetek dzieci z rozszczepem (w Polsce) pochodzi z rodzin podpadających pod niedożywienie, alkoholizm, nikotynizm. Na oddziałach rodzice nie sprawiają takiego wrażenia.

Jest to jedna z częstszych wad i etiologia jej jest nie znana lub co najmniej trudna do określenia. Jeden z przełączników nie zadziała w pierwszych tygodniach ciąży i jest rozszczep (choć nigdy nikt w rodzinie go nie miał, rodzice nie palą, nie piją, ot, matka miała katar na początku ciąży lub nie brała kwasu foliowego lub cokolwiek innego).

ulotny pisze...

Micra, rozumiem wiec Twoja reakcje i zlosc. Rzeczywiscie z tej notki moze wynikac, ze wada jest skutkiem niedozywienia i alkoholizmu. A ta informacja z wikipedii dotyczy raczej biedniejszych rejonow swiata. Choc zastanawiam sie nad jej wiarygodnoscia, bo wynika z niej, ze najmniej dzieci z ta wada rodzi sie w Afryce, co wydaje sie raczej malo prawdopodobne, no ale kto to wie...

Zajrzyj tez (jesli jeszcze nie znasz tej strony) na http://www.smiletrain.org/.

Mam nadzieje, ze Twoje dziecko ma sie dobrze:)