czwartek, 27 sierpnia 2009

Zakłamanie gejów indyjskich/Indian hypocrisy in "Yours emotionally"Ten film był wielokrotnie w Polsce pokazywany na festiwalach filmów queer i o prawach człowieka. Yours emotionally powstał w 2006 roku. Przy produkcji pracowało około 100 wolontariuszy związanych z różnymi indyjskimi organizacjami LGBT. Sceny kręcono w liczącym 40 tys. mieszkańców mieście Rajpipla w stanie Gujarat. Może to jakaś ostoja homoseksualistów indyjskich, a może nie, w każdym razie miejscowi specjalnie nie dziwili się, że na ulicach ich miasta filmowcy kręcą sceny co najmniej dwuznaczne. Podobno w Indiach panuje przyzwolenie na mężów, którzy sypiają z innymi mężczyznami, ale już takiego przyzwolenia nie ma raczej na zdradzające z kobietami żony. Z mężczyzną sypiał jeden ze starszych bohaterów filmu będący już dobrze po pięćdziesiątce wąsacz o kobieco dla nas brzmiącym imieniu Anna. Mężczyzna wiąże się jednak ze swoim kochankiem Murthym dopiero po śmierci żony. Razem otwierają hotel i żyją już na luzie, a może i nawet są zblazowani.
Czasem nie jest łatwo żyć w zgodzie ze sobą, ale udaje się to drugiemu z partnerów. Murthy czekał kilkadziesiąt lat na Annę. Musiał wyjechać do Anglii, żeby uniknąć małżeństwa.

Wygłaszane przez nich mądrości życiowe obserwujemy oczami dwóch przyjaciół. Ravi i Paul lądują na gejowskim party w małym indyjskim miasteczku Shimoga zaproszeni przez kumpla Ravi'ego z Bombaju. A ten Ravi to taki chłopak-marzyciel, niebieski ptak, który zakochuje się od pierwszego wejrzenia w Manim - ciemnowłosym przystojniaku z miejscowej kasty robotników. Sprawy komplikują się jak w prawdziwym romansie, kiedy Mani zostaje zmuszany do zalegalizowania związku z kobietą. Śmiałe sceny erotyczne przeplatają się z onirycznymi zdjęciami i dialogami obnażającymi stereotypowość i indyjską hipokryzję.

Reżyser filmu, Sridhar Rangayan,

twierdzi, że to film przede wszystkim o uczuciach:

Yours Emotionally is as much about love and passion as about cultural contrasts and gay identity as perceived from different angles. Though these elements are to form the backdrop, they actually thrust themselves to the forefront, entangling the five principal characters in its emotional web.

Rangayan ma na swoim koncie inne filmy z kręgu gender/queer. Jeden z nich to mocny w wymowie i ciągle zakazany przez indyjskie Centralne Biuro Certyfikacji Filmowej (od 2003 roku!) obraz. Więcej o nim napiszę następnym razem. Tymczasem Yours Emotionally, voila!Fot.: (2) www.yoursemotionally.com łść

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

W którym momencie jest ta hipokryzja gejów? Bo nie widzę. Chodzi o to, że mają żony? W Europie geje też mają żony.

ulotny pisze...

Hipokryzja jest wtedy,kiedy mezczyzni decyduja sie na malzenstwo, wiedzac o skolonnosciach. i o tym, ze beda zdradzac zony. ALe z drugiej strony malzenstwo w indiach jest nakazem spolecznym i jednoczesnie swego rodzaju dopustem bozym, bo populacja mezczyzn jest wieksza niz kobiet (na skutek zabijania dziewczyenk-noworodkow). Dlatego latwiej jest sie ozenic, niz -tak jak np. filmowy Murthy -czekac na ukochanego wiele lat. OCzywiscie decyzja o ozenku nie zawsze jest samodzielna, zlaezy od kasty i statusu spolecznego.
Poza tym,wszedzie na swiecie sa geje, ktorzy dla swietego spokoju zenia sie. Nie znam badan na temat lesbijek - czy one wychodza za maz?

PS nie jest to moze najbardziej przejrzysty tekst na tym blogu, ok, przyznaje, ale ostatnio i forma ma nie ta. Stay tuned.